Msza święta Pasterska

Uroczystą Mszą świętą o północy rozpoczęliśmy obchód świąt Bożego Narodzenia. Liturgia Mszy Pasterskiej pod przewodnictwem księdza Proboszcza rozpoczęła się od odśpiewania kalendy bożonarodzeniowej. Na zakończenie Mszy świętej figurka Dzieciątka Jezus została w procesji zaniesiona i złożona w symbolicznej szopce. Czas Bożego Narodzenia to wspomnienie ziemskiego przyjścia Zbawiciela na ziemię. Niech Boża Dziecina obficie błogosławi całej naszej parafii!

 

Czytaj więcej: Msza święta Pasterska

Poświęcenie odnowionej polichromii w kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego

31.12.2021r. podczas wieczornej Mszy świętej dziękczynnej na zakończenie roku, po kilku miesiącach trwających prac konserwatorskich w kaplicy św. o. Stanisława Papczyńskiego, dokonano poświęcenia odnowionej polichromii i kaplicy. Eucharystii przewodniczył ksiądz Prałat Józef Wałaszek. Msza święta zgromadziła wielu parafian, a także księży wywodzących się z naszej parafii. Na zakończenie Liturgii odśpiewaliśmy wspólne Te Deum za wszelkie łaski otrzymane od Boga w minionym roku kalendarzowym i za dar naszego wielkiego Rodaka św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Czytaj więcej: Poświęcenie odnowionej polichromii w kaplicy św. Stanisława Papczyńskiego

Kolędowanie we wspomnienie św. Jana

W święto świętego Jana Apostoła wieczorem w naszej świątyni przed i po wieczornej Mszy świętej odbyło się wspólne kolędowanie wraz z kapelą Gajduszek, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu. Tradycyjnie w tym dniu, dokonano poświęcenia wina przyniesionego przez wiernych.

Czytaj więcej: Kolędowanie we wspomnienie św. Jana

Spotkanie z świętym Mikołajem

Wielka radość zapanowała w podegrodzkim kościele, kiedy to w poniedziałkowe popołudnie odwiedził naszą Wspólnotę Święty Mikołaj. I w tym roku, nie zapomniał przynieść ze sobą prezenty dla Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej, jako docenienie ich całorocznej posługi w myśl słów Pisma świętego, że „więcej jest radości w dawaniu, niż w braniu.”

Czytaj więcej: Spotkanie z świętym Mikołajem

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to tradycyjnie dzień odpustu w naszej wspólnocie parafialnej. Głównym kaznodzieją dnia odpustowego był ks. prałat Leon Sądowicz, były proboszcz i budowniczy kościoła parafialnego w Leszczynie oraz były duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej w Meinz, a obecnie rezydent w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu. Podczas uroczystej sumy odpustowej sprawowanej przez ks. Proboszcza, kaznodzieja w swojej homilii podkreślał, jak wielkim darem obok św. Jakuba głównego Patrona parafii, jest mieć właśnie Maryję jako szczególną Orędowniczkę u Boga.  Niech Niepokalanie Poczęta ma w opiece całą naszą parafię!

Czytaj więcej: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Przyjęcie do grona lektorów

W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, które jest patronalnym świętem Liturgicznej Służby Ołtarza, 9 ministrantów z naszej parafii zostało pobłogosławionych i promowanych do stopnia ministranta słowa Bożego, czyli lektora. Uroczystości miały miejsce w Przysietnicy, a głównym celebransem był ks. infułat Adam Kokoszka. W uroczystości wzięli udział ks. Proboszcz wraz z ks. Mateuszem, opiekunem LSO w naszej parafii. Błogosławieństwo lektorów było zwieńczeniem ich miesięcznego kursu lektorskiego. Nowym lektorom naszej parafii życzymy gorliwości w służbie przy ołtarzu czytając słowo Boże!

Czytaj więcej: Przyjęcie do grona lektorów

Wieczornica patriotyczna

W 103 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej świątyni została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny. Modliliśmy się wspólnie, aby wielki dar wolności jaki otrzymaliśmy jako Naród, był roztropnie używany przez wszystkich obywateli. Po Mszy świętej, tradycyjne Dziewczęca Służba Maryjna naszej parafii pod opieką ks. Macieja przygotowała okolicznościową wieczornicę patriotyczną.

Czytaj więcej: Wieczornica patriotyczna

Uroczystość Wszystkich Świętych

Jak co roku, uroczystość Wszystkich Świętych zgromadziła wielu wiernych, modlących się o wieczną radość dla bliskich zmarłych. Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza była sprawowana w intencji zmarłych parafian. Po uroczystej celebrze, kapłani wraz z wiernymi udali się w procesji na cmentarz, by tam w modlitwie różańcowej polecać Bożemu miłosierdziu zmarłych proboszczów i kapłanów oraz zmarłych parafian spoczywającym na podegrodzkim cmentarzu.

Czytaj więcej: Uroczystość Wszystkich Świętych

Konkurs różańcowy

W niedzielę misyjną, po sumie została rozstrzygnięta kolejna Edycja Konkursu Różańcowego. Zgromadzono ponad 70 własnoręcznie wykonanych różańców. Kreatywność wykonawców budziła wielkie zdumienie podziwiających, a najpiękniejsze prace dzieci zostały nagrodzone. Każdy uczestnik został obdarowany słodkim upominkiem. Zapraszamy do podziwiania prac w przedsionku kościoła!

Czytaj więcej: Konkurs różańcowy

10 kandydatów na lektorów

W niedziele 24.10 na Mszy świętej o godzinie 9.00, zostało włączonych 10 ministrantów do grona kandydatów na lektorów. Przez najbliższy miesiąc, będą oni uczestniczyć w kursie lektorskim, który ma ich przygotować do posługi czytania słowa Bożego podczas Liturgii. Otaczamy kandydatów na lektorów naszą modlitwą!

Czytaj więcej: 10 kandydatów na lektorów

Pielgrzymka KSM-u

W sobotę 23.10 młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy naszej parafii wraz z ks. Maciejem pielgrzymowała do swojej Błogosławionej Patronki – Karoliny Kózkówny do Zabawy. Tam modląc się na szlaku męczeństwa bł. Karoliny i uczestnicząc we Mszy św. w jej domu, prosili dla siebie o potrzebne łaski i o dobre przeżywanie czasu swojej młodości.

Czytaj więcej: Pielgrzymka KSM-u

Pielgrzymka LSO i DSM do Zabawy

Księża katecheci, Maciej i Mateusz w sobotę 03.10 udali się wraz z 120 osobową grupą Liturgicznej Służby Ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej do miejsca narodzin i śmierci błogosławionej Karoliny Kózkówny. Swoją pielgrzymkę rozpoczęli od zwiedzania domu bł. Karoliny w Wał Rudzie, by potem udać się w drogę krzyżową szlakiem męczeńskiej śmierci błogosławionej Karoliny. Następnie cała grupa udała się do pobliskiego kościoła parafialnego w Zabawie by wysłuchać tam fascynującej historii życia Błogosławionej. Oczywiście, nie mogło zabraknąć również czasu na wspólną integrację, gry, zabawy i wspólny posiłek. Błogosławiona Karolino, wspieraj dzieci i młodzież naszej parafii swoim orędownictwem z nieba!

Czytaj więcej: Pielgrzymka LSO i DSM do Zabawy

Rajd rowerowy Marianów

Z 30.09 na 01.10 nasza parafia gościła grupę 8 kolarzy duszpasterstwa księży Marianów wraz ze swoim duchowym przewodnikiem. kustoszem sanktuarium Góry Kalwarii ks. Pawłem Naumowiczem. Przybyli on przybyli do Podegrodzia – miejsca narodzenia św. Stanisława Papczyńskiego, aby stąd rozpocząć swój 3 dniowy rajd rowerowy do miejsca śmierci ojca założyciela w Górze Kalwarii.

Czytaj więcej: Rajd rowerowy Marianów

Piesza pielgrzymka do Czarnego Potoku

Jak co roku, pielgrzymi z Podegrodzia udali się w pieszą pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. 19 września na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 40 pątników wraz z księdzem Maciejem, gdzie o godzinie 11.00 uczestniczyli w uroczystej sumie odpustowej.

Czytaj więcej: Piesza pielgrzymka do Czarnego Potoku

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego w parafii

W sobotę, 18 września, podczas kolejnej nowenny do św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, został zainaugurowany nowy rok duszpasterski w naszej parafii. Podczas uroczystej Mszy świętej nowennowej, której przewodniczył ks. Proboszcz Józef Wałaszek wraz z kapłanami rodakami, powierzył nowe wyzwania duszpasterskie i pracę grup parafialnych orędownictwu naszego świętego Rodaka.

Czytaj więcej: Uroczyste rozpoczęcie nowego roku duszpasterskiego w parafii

Nowy wikariusz – ks. Mateusz Bugno

1 września w naszej parafii rozpoczął posługę duszpasterską ks. Mateusz Bugno. Witając księdza Mateusza w naszej parafii, życzymy mu wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i wstawiennictwa św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Czytaj więcej: Nowy wikariusz – ks. Mateusz Bugno

Księże Stanisławie - Dziękujemy!

Dnia 18 lipca podczas Nowenny do św. Ojca Stanisława Papczyńskiego dziękowaliśmy ks. Stanisławowi Serafinowi za czas jego pracy w naszej parafii. Ponadto jako wspólnota modliliśmy się także o potrzebne łaski i moc Bożego błogosławieństwa w parafii Banica, w której to od 1 lipca podjął obowiązki proboszcza. Wszystkiego dobrego Księże Stanisławie!

Czytaj więcej: Księże Stanisławie - Dziękujemy!

Msza prymicyjna ks. Grzegorza w naszej parafii

13 czerwca w naszej parafii swoje prymicje przeżywał ks. Grzegorz Banaś, który jako diakon pełnił posługę w naszej parafii. Dziękujemy mu za wszelkie dobro i jako parafia życzymy mu wielu łask w Jego kapłańskiej posłudze.

Czytaj więcej: Msza prymicyjna ks. Grzegorza w naszej parafii

Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

W naszej parafii w czasie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbyła się manifestacja wiary i pobożności Eucharystycznej. Wszystkim Wam dziękujemy za Wasz wkład w uroczyste przeżycie tego dnia.

Czytaj więcej: Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Nowi aspiranci, ministranci i lektorzy w naszej parafii

W zeszłą niedzielę w naszej parafii na Mszy św. o godz. 11.00 zostali włączeni do LSO nowi adepci, którzy odpowiedzieli na głos powołania Pana Jezusa do służby przy ołtarzu w naszej parafii. Błogosławieństwa udzielił im ich opiekun ks. Stanisław Serafin, który także posłał ich na dalsze etapy formacji i posługi. Bogu niech będą dzięki za ich gotowość do służby. Podczas Mszy św. posługiwał także dziecięcy zespół "Dziewczyny mają moc" z Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

Czytaj więcej: Nowi aspiranci, ministranci i lektorzy w naszej parafii

Bierzmowanie

Dnia 11 maja 2021 r. w naszej parafii miało miejsce Bierzmowanie. Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz kolejnej grupie młodych ludzi z naszej parafii i z Olszanki udzielił Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Bogu niech będą dzięki za tą uroczystość.

Czytaj więcej: Bierzmowanie

„Twoje słowa żyją w nas”

W poniedziałek 17 maja, w wigilię 390 rocznicy urodzin Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Podegrodziu zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Twoje słowa żyją w nas”. Aby przygotować tę prezentację, uczniowie wczytywali się w pisma św. Stanisława, Patrona szkoły. Wybrali słowa, które najbardziej do nich przemówiły, nauczyli się ich na pamięć, dobrali do nich odpowiednie obrazy i muzykę. Następnie przedstawiciele „Małego Podegrodzia” wraz z kapelą zaśpiewali trzy pieśni ku czci Św. Stanisława. Na zakończenie Wioletta Liber, była uczennica Szkoły Podstawowej w Podegrodziu premierowo wykonała „Christe” – pieśń napisaną specjalnie na tę rocznicę przez ks. Rafała Jaworskiego. Solo na skrzypcach zagrała Anna Bodziony, prymistka kapeli „Małego Podegrodzia”.

Czytaj więcej: „Twoje słowa żyją w nas”

Dni Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego

W niedzielę 16 maja 2021 r. uroczystym nabożeństwem majowym rozpoczęły się Dni Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu. Po poniedziałkowej Mszy św. wieczornej około godz. 19.00 odbył się montaż słowno - muzyczny pt. "Twoje słowa żyją w nas". We wtorek 18 maja w dniu 390 urodzin Św. Stanisława o godz. 18:00 w kościele parafialnym wierni uczestniczyli w uroczystej nowennie do św. o. Stanisława. W tym dniu relację z Podegrodzia prowadziło Diecezjalne Radio RDN.

Czytaj więcej: Dni Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego

Wielka Sobota

Wigilia Paschalna to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie Pana Jezusa. LIturgia Wielkiej Soboty w naszej parafii rozpoczęła się o godz. 19.00. Jej poszczególne części wprowadzały nas w czas radosnego wołania: Pan Zmartwychwstał - Prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja!

Czytaj więcej: Wielka Sobota

Wielki Piątek

Uroczystości Wielkiego Piątku, to czas Adoracji Krzyża Pana Jezusa. Liturgia rozpoczęła się od nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 17.30. Po Liturgii Wielkiego Piątku Pan Jezus w procesji został przeniesiony do Grobu. Adoracja Jezusa trwała do godziny 24.00 a i w tym dniu nasza młodzież podjęła się prowadzenia modlitwy w czasie adoracji.

Czytaj więcej: Wielki Piątek

Wielki Czwartek

Uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczęły się o godz. 18.00. Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył nasz ks. Proboszcz. Po zakończonej Mszy św. w procesji przeniesiono Pana Jezusa do Ciemnicy. Parafianie czuwali w Ciemnicy do 24.00. Bractwo Michała Archanioła i nasza młodzież prowadziła czas adoracji i czuwania przy Panu Jezusie.

Czytaj więcej: Wielki Czwartek

Święto KSM - u w Podegrodziu

W naszej parafii 27 marca odbyły się uroczystości KSM-u. Ks. Biskup Artur Ważny przewodniczył Mszy św. podczas której grupa 29 młodych osób składając przyrzeczenie została włączona w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z naszej parafii przyrzeczenie złożyło 7 osób. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie tej uroczystości.

Czytaj więcej: Święto KSM - u w Podegrodziu

Droga Krzyżowa 26.03.2021

Ostatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowane przez młodzież zostało poświęcone modlitwie przebłagania za grzechy przeciwko życiu, zwłaszcza grzech aborcji. W dzień po Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie - dniu świętości życia, młodzi wraz z parafią modliła się o obudzenie w sercach wszystkich ludzi gorliwości w walce o życie.

Czytaj więcej: Droga Krzyżowa 26.03.2021

Rekolekcje Parafialne

Bogu dziękujemy za czas świętych rekolekcji wielkopostnych. Czas, w którym mogliśmy się przygotować do owocnego przeżycia tegorocznych świąt Wielkanocnych. Bogu dziękujemy za osobę ks. Romana Frąckowiaka MIC, który prowadził nas w tym świętym czasie. Dziękujemy za wszystkie konferencje, nabożeństwa i stworzenie wspólnoty.

Czytaj więcej: Rekolekcje Parafialne

Droga Krzyżowa 19.03.2021

Niejednokrotnie przeżywanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej jest czasem uświadamiania sobie swojej małości i grzeszności. Powtarzamy często słowa piosenki: To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech. To próbowali nam przekazać młodzi w czasie nabożeństwa.

Czytaj więcej: Droga Krzyżowa 19.03.2021