Kaplica św. Trójcy

Znajduje się na parceli Czesława Steca. Została wzniesiona zapewne ok. połowy XIX w. z nieznanej fundacji.

Zbudowana z kamienia, otynkowana, kryta blachą, zamknięta półkoliście. Nad wejściem wnęka, w której znajduje się gipsowa figurka N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej ustawiona w miejsce skradzionej płaskorzeźby Boga Ojca. Szczyt budowli trójkątny, na którym po bokach stoją niezidentyfikowane kamienne posążki. Dach dwuspadowy.

Wewnątrz znajduje się ołtarzyk barokowo – ludowy, w którym ustawiono ludową polichromowaną płaskorzeźbę Trójcy Św. Na ołtarzu znajduje się również figura N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej. Ponadto na podłodze stoi duży ludowy posąg Chrystusa u słupa, zapewne z końca XIX w. Na mensie ołtarzowej ustawiono gipsowe figurki Serca Jezusa i Serca N.P. Maryi. Legenda głosi, że figurę Chrystusa u słupa przyniosła w to miejsce powódź. Górale z okolic Szczawnicy dwukrotnie chcieli zabrać ją z powrotem, ale próby się nie powiodły (Z nieznanego powodu woły nie mogły ruszyć wozu).

Scroll to Top